این وب مخصوص تعزیه می باشد

تعزیه سرا

.:: این وبلاگ مخصوص تعزیه می باشد ::.

تعزیه سرا فعالیتش را از اوخر سال 86 در سیتم وبلاگدهی جوان بلوگ آغاز کرد و پس از آن کار خود را در بلگفا تا بدینجا ادامه داد .
امیدواریم بتوانیم قدمی هرچند کوچک در راستای پیشرفت این هنر اصیل برداریم .
همراه : 09131862238
:: پروفایل مدیر وبلاگ
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.
 
تعزيه خواني قودجان
نویسنده : وحید
تاریخ : ۸۷/۱۱/۱۰
  

تاريخچه مراسم تعزيه خواني در حسينيه حضرت ابوالفضل قودجان

 

قريه قودجان يكي از بزرگان ده ، معرّب كودكان ميدانست و ميفرمود:مرحوم مير كبير كه قبر ايشان در همين ده مورد زيارت است اين اسم را قرار داد وجه تسميه آن به خاطر دو فرزند يعني دو دختر حضرت امام موسي ابن جعفر عليه السلام كه قبور اين دو امامزاده در اين ده محل زيارت و مورد توجه اهالي است.

حدودا بيست سال پيش كه از دواير دولتي عكس برداري از سنگ قبر اين امامزادهها شد بعدا گزارش شد كه خط اين سنگها نهصد سال پيش نوشته شده و به عينه همان خطّي است كه روي سنگ نوشته حضرت امام موسيابن جعفر عليهالسلام و آن هم متعلق به نهصد سال پيش است.

بيش از سيصد سال پيش كه مرحوم مير ابوالقاسم ميركبير كه از مجتهدين و علماي بزرگ اصفهان بودهاند از زيارت عتبات برميگشتند اهالي خوانسار و گلپايگان جلوي ايشان راگرفته و استقبال پرشكوهي ميكنند و چون ايشان نماز جمعه را واجب ميدانستند از ايشان تقاضا ميكنند كه آن آقا نزد آنها بماند و مرجعيت تقليد و امامت جمعه را عهدهدار شوند ، اين تقاضا مورد قبول واقع ميشود و ايشان اين ده را كه آن روز به صورت چهار قلعه بوده انتخاب ميكنند كه فاصله آن تا گلپايگان چهار فرسخ شرعي كمتر است و نيز فاصله آن تا داران چهار فرسخ شرعي كمتر باشد كه اقامه نماز جمعه را يك هفته در داران و يك هفته در گلپايگان ميكنند كه تقريبا تمامي اين حوالي به اين فريضه توفيق نسبي پيدا كنند . البتّه شرط ايشان اين بود كه تمامي مردم چهار قلعه را ترك كرده و همگي در اطراف اين امامزادهها خانه سازي كنند و اسم قريه را قودجان كه معرّب كودكان است قرار دادند و منزل و جايگاه آن بزرگوار هنوز اثارش و محلش در قودجان باقي است و بعد از رحلت قبر ايشان هم در قبرستان ده قودجان تا كنون محل زيارت همگان است.

در سالهاي اوايل انقلاب مرحوم شهيد بهشتي كه از اولاد اين آقا هستند توصيه به تعمير و تجديد بنا و ساختن مقبره جديد براي ايشان كردند كه با كمك ايشان و توصيه آقايان روضاتيهاي اصفهان كه همگي از اولاد ميركبير هستند و با كمك اهالي و زحمات جناب آقاي حاج عطا خسروي كه اكنون نيز عضو شوراي اسلامي قودجان هستند اين كار انجام شد.

اما حسينيه كه در سال 1358 از ساختمان قديمي خود تبديل به ساختمان فعلي شد بر روي درب ورودي داخلي ديوار تاريخ ساخت حسينيه حك شده است كه 103 ساي قبل از 1358 بوده است .البته داخل حسينيه نشان ميداد كه بخشي قديمي و بخشي جديد است كه نحوه ساخت آن دو بخش كاملا متمايزبوده و مرحوم جناب حجتالاسلاموالمسلمين حاجحيدر قيصري كه بيش از 50 سال امام جماعت ده و آقاي منحصر به فرد ده بودهاند ميفرمودند كه اين حسينيه و عزاداري تعزيهخواني 250 الي 300 سال است كه در اين محل برگزاري ميشود، البته پشت ساختمان حسينيه قديمي حجرهاي را نشان ميداد كه در داشته و آقاي قيصري ميفرمودند: در زمان قديم اين حجرهها اطاقهايي بوده كه زوّار امامزاده در آن اقامت ميكردند و محلّ وسيعي كه ضلع جنوبي امامزاده بوده و تاكنون هم آن محل به همان وسعت است و بدون ساختمان و كشاورزي باقي مانده محل برگزاري مراسم تعزيهخواني سنتي بوده و بعدا آن اطاقهاي زوّار به صورت مربع مستطيل،حسينيه شده يعني همان يكصد سال قبل و در سال 1372 كه از طرف رسانههاي تصويري فيلمبرداري براي ويدئو كلوپها ميشد دوستان فيلمبردار كه صبحها فرصت داشتند چون مراسم بعداز ظهرها و شبها بود، از پيرمردهاي كهنسال ده كه چند نفر بيشتر از صد سال در ده داشتند تحقيقات به عمل آمد و آنها از پدران و پدر بزرگهاي خود نقل قول مستقيم كردند و تا يكصدو هفتاد سال تعزيهخواني را مستند به نقل اشخاص زنده كه در اين محل هر ساله اقامه شده مسجلّ كردند.

آري اين حسينيه كه به اسم حسينيه حضرت ابوالفضل قودجان نامگذاري شده از دير زمان محل برگزاري مراسم شبيهخواني بوده است و كثرت شركت كننده در اين مراسم حقير را بر آن داشت كه با پيشنهاد و اصرار اهالي ده محضر حضرت امام خميني رحمتالله عليه كه در نجف اشرف بودند در سال 1356 مشرّف شدم و آقا از چنين حسينيهاي اطلاع قبلي داشتند و وقتي خودم را معرفي كردم كه اهل قودجان هستم ايشان هم احوال آقا نور و هم احوال آقاي سيّدصالحي از علماي قودجان و بيدهند را از من جويا شدند و كسب تكليف كردم نسبت به بزرگ كردن حسينيه ، بعلت كثرت شركتكننده در مراسم شبيهخواني سنتي، كه حضرت امام امر به بزرگ كردن آن فرمودند و يكبار ديگر تكرار فرمودند كه بزرگ كنيد ، و حقير را تشويق به همكاري كردند.

در سال 1358 عيد نوروز درحضور اهالي دستور امام را به اطلاع اهالي رساندم و حسينيه قديمي را كه حدود 620مترمربع و با ساختمان قديمي بود تخريب و حسينيه را به ابعاد جديد بنا كرديم.

حضرت امام رحمته الله عليه در توصيههايي كه از رسانهها پخش ميشد ميفرمودند: كه عزاداري را به همان سبك سنتي و باشكوه برگزار كنيد. اين دستور معظّمله به خوبي در حسينيه برگزار ميشود كه با حفظ روش كاملا سنتي و با شكوه و بانظم وهمكاري دوستان زحمتكش و اداره كنندگان حسينيه اداره ميشود كه اگر در حين انجام مراسم آنها را به شماره بگيرند. بيش از500 نفر هستند كه در قسمتهاي مختلف انجام مراسم چه در بخش برگزاري مراسم چه در بخش تداركات ذاكرين ،بخش سپاهيان موافق و مخالف در تعزيه ، بخش لباس وتداركان اسبها، بخش انتظامات زنانه و مردانه، بخش دربهاي ورودي و خروجي كه زنانه ومردانه كاملا از هم جدا هستند ، بخش كنترل جادههاي ورود و خروج شركت كنندگان وترابري آنها ، بخش پذيرايي عمومي و پرسنل اداره كننده ،بخش اسكان شركت كنندهها زنانه و مردانه و غيره به ارائه خدمات مشغول هستند و به حمدالله مراسم هر ساله و به خوبي انجامميگيرد.

در اينجا سزاوار است كه از ادارات دولتي خوانسار و تمام ارگانها و لطف و همت بيدريغ آنان كه در برپايي مراسم اباعبداللهالحسين همكاري ميكنند تشكّر كافي و وافي داشته باشيم و معلوم است كه آنها و ما و همگي از عنايات وافر امامحسين(ع) در دو دنيا بهرهمند خواهيم شد زيرا در حسينيهاي كه به نام نامي فداكارترين سرباز امام، حضرت ابوالفضل(ع) خدمت و عزاداري و اقامه عزا ميكنيم.

اين محرّم و صفر است كه اسلام را زنده نگه داشته است(امام خميني)

و فرمودند:عزاداري سيّد مظلومان از افضل قربات است. يعني هيچ كاري اين قدر انسان را مقرّب درگاه خداوندي نميكند كه عزاداري امام حسين(ع).

اهالي خوانسار و گلپايگان و فريدن و اراك و… اگر توجه كنيد، تعزيه خواني و شبيهخواني با گوشت و خون آنها عجين است و شركت همه ساله آنها در اين جمعيت حدود چهل هزار نفري و شوق و رغبت آنها در اين مراسم و نظاير آن و خصوصا عزاداري باشكوه دهه اوّل محرّم شهر خوانسار كه يكپارچه همگان در آن حضور وافر دارند خود معرّف وابستگي شديد آنها به خاندان رسول خدا است و البته اجر و پاداش آنان نزد اهل بيت محفوظ است.

قسمتي از مصاحبه فصلنامه زلال چشمهساران

با فقيه اهل بيت

حضرت آيت اله حاج سيّد مرتضي خاتمي:: موضوعات مرتبط: مطالب مرتبط با شبیه خوانی
 

Powered by WebGozar

طراحی اطلاعیه تعزیه 

پایگاه اطلاع رسانی تعزیه اصفهان 

لوگو چکیده ماتم

آموزش تعزیه 

وبلاگ تعزيه شينقر

محرم نوش آباد،کربلا

محبان حضرت مهدی (عج)

گروه تعزیه باب الحوائج شهر کندر

تعزیه سرای لنجان